Množiteľov možno v podstate definovať ako ľudí profitujúcich z chovu psov, či už vedome alebo nevedome. Ich cieľom je rozmnožovanie zvierat na predaj s čo najväčším ziskom. Existujú rôzne druhy množiteľov. Ľudia, ktorí zarábajú na tom, že psov nekontrolovane množia, pričom väčšinou títo psy žijú v nevyhovujúcich podmienkach, majú nedostatočnú zdravotnú staroslivosť či výživu. V podstate tieto psíky žijú len na to aby rodili. Potom možno spomenúť tiež ľudí, ktorí množia nekontrolovane, najčastejší výskyt na dedinách, kedy sučka nie je kastrovaná a majiteľ sa „nestará“, či sa k nej dostane nejaký susedný pes. Tiež existujú chovatelia, ktorí majú doma psov s PP (preukaz pôvodu), no šteňatá predáva bez PP. Samozrejme dôvodov, pre ktoré ľudia množia psov je omnoho viac.
Je to vôbec legálne?
Čo sa týka legislatívy na ochranu pred nekontrolovaným množením psov a iných zvierat za účelom dosiahnutia finančného zisku, táto je u nás zatiaľ nedostatočná a neposkytuje komplexnú ochranu takýmto zvieratám.
No je dôležité uviesť, že z pohľadu zákona č. 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti aj taký „množiteľ“ musí spĺňať určité podmienky pri chove zvierat ako aj pri obchode s nimi. V prípade, že tento množiteľ vyváža zvieratá (spoločenské zvieratá) mimo územie SR, je nelegálne, ak tieto zvieratá nie sú veterinárne ošetrené (ako aj identifikované a registrované, aby im bol vydaný pas spoločenského zvieraťa), alebo ak šteňatá nemajú dostatočný vek na oddelenie od matky. Čiže zjednodušene možno povedať, že každé spoločenské zviera vyvážané mimo územia SR musí byť veterinárne ošetrené, mať vydaný pas spoločenského zvieraťa, teda byť identifikované a registrované, inak toto konanie je protizákonné a porušujúce zákon o veterinárnej starostlivosti, z čoho možno vyvodiť sankcie v podobe priestupkového konania.
Na uvedené samozrejme nadväzujú množiarne, kde sú psy chované v otrasných podmienkach, napr. v klietkach, bez dostatočného pohybu, svetla, jedla, veterinárneho ošetrenia. Tieto tzv. chovy, resp. množiarne jú nelegálne z dôvodu porušenia zákona o veterinárnej starostlivosti, v ktorom sú ustanovené podmienky na chov zvierat ako aj porušenie ustanovenia § 22 ods. 2 a 3 zákona č. 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti. Uvedené tiež možno kvalifikovať ako trestný čin týrania zvierat alebo poprípade trestný čin zanedbania starostlivosti o zvieratá, aj keď v danom prípade možno polemizovať, či reálne ide o nedbanlivostný trestný čin.
Do pozornosti je potrebné dať aj „množiarne“, resp. chovy, kedy človek si doma namnoží zvieratá, tieto nežijú v nevyhovujúcich podmienkach, majú veterinárne ošetrenie, dostatočnú starostlivosť, predmetné šteniatka predáva za účelom privyrobenia si (žiadna registrovaná chovná stanica). Tento typ množenia na území SR prevláda vo väčšine okresov. Takíto množitelia niesú registrovaní v žiadnom spolku, čo znamená, že nie sú nikým kontrolovaní. Takéto množenie nie je v pohľadu platnej legislatívy nezákonné. V tomto prípade možno hovoriť o tzv. predaji z dvora, čo v praxi znamená, že na neho sa nevzťahuje živnostenský zákon (nie je potrebné živnostenské oprávnenie), teda ak predávajú v malom množstve.
Množitelia v rámci platnej legislatívy majú povinnosť ohlásiť začatie, prerušenie a ukončenie činnosti (§ 37 ods. 1 písm. a) zákona o veterinárnej starostlivosti). Inšpektori ŠVPS a RPVS sú oprávnení vykonať kontrolu vo všetkých zariadení, v ktorých sú držané zvieratá a to v prípade potreby aj v súčinnosti s políciou. V prípade, že takýto množiteľ neohlási predmetmú činnosť dotknutému orgánu, stáva sa z toho „čierny obchod“, nikým nekontrolovaný a z ktorého samozrejme neodvádza žiadna daň.
Vyhláška č. 123/2008 Z.z. Ministerstva pôdohospodárstva o podrobnostiach a o ochrane spoločenských zvierataáo požiadavkách na karanténne stanice a útulky pre zvieratá presne stanovuje podmienky pre uspokojenie potrieb zvierat (napr. minimálne požiadavky na voľnú plochu koterca psa, všeobecné požiadavky na chovné zariadenia pre spoločenské zvieratá a iné).