ZELENÁ LINKA SKONČILA. ČO BUDE ĎALEJ?

Len pred niekoľkými mesiacmi sme si pripomenuli úspešné 3-ročné fungovanie Zelenej linky (ZL), ktorá sa venuje podnetom občanov v oblasti environmentálnej kriminality ohrozujúcej životné prostredie. S novým rokom je linka minulosťou. Čo jej zrušenie znamená pre občanov, ktorí chcú nahlásiť podozrenie o zanedbaní starostlivosti o zvieratá či týranie, alebo sa informovať či podať iný podnet týkajúci sa ilegálnej činnosti s negatívnym dopadom na životné prostredie? 

  • Zelená linka na Ministerstve životného prostredia je politickým rozhodnutím od 1. januára 2024 zrušená.  
  • Za celé obdobie fungovania prijal tím takmer 7000 podaní od občanov (z toho 3434 podnetov), pričom vyriešených bolo približne 70 %.
  • Týraniu zvierat a zanedbávaniu starostlivosti o nich sa týkalo až 592  podnetov, čo je najviac zo všetkým oblastí, približne 17%.
  • Na linke pracujú praxujúci študenti, doktorandi právnici, chemici i prírodovedci. 
  • Kto bezplatne poradí ľuďom, ktorí nemajú odbornú znalosť a potrebné vedomosti? Môžu sa spoľahnúť na verejné inštitúcie a orgány? 

Čo bude ďalej? Vrátime sa k pôvodnému fungovaniu nahlasovania podnetov. Občan si tak bude musieť dohľadať, na ktorú inštitúciu sa má obrátiť. Toto sa ukázalo v minulosti ako veľmi problematické, z našich prieskumov v minulosti bolo zrejmé, že občania často vôbec nevedia, kto je kompetentný. Obracajú na na nesprávne inštitúcie, tie prípad nevyriešia a občan má tak pocit bezmocnosti a nespravodlivosti. V praxi tak často potom zasahovali samotné útulky a občianske združenia, ktoré však nemajú žiadne kompetencie a tak sa dostávali sami nezriedka do problémov so zákonom. Takto klesá aj už tak nízka vymožiteľnosť práva, čo povzbudzuje páchateľov a oslabuje prevenciu páchania týchto protiprávnych činov. 

Viac informácií nájdete v  tlačovej správe.