PREDKLADÁME ANTIMNOŽIARSKY NÁVRH

ZVIERATÁ NAĎALEJ TRPIA V MNOŽIARNIACH A INTERNETOVÝ PREDAJ ŠTENIAT PREKVITÁ 
Naša iniciatíva sa dlhodobovo venuje otázke množiarní a ilegálneho predaja na internetových portáloch. Štát roky problém s nevhodnými podmienkami, v ktorých zvieratá žijú, ako aj NEKONTROĽOVATEĽNÉ ROZMNOŽOVANIE vôbec NERIEŠI.
Dnes doobeda sme sa stretli s novinármi na tlačovej konferencii, aby sme im predstavili spoločný návrh s Tomášom Šudíkom a Slobodou zvierat, ktorého cieľom je SPRÍSNENIE NÁVRHU LEGISLATÍVY OHĽADOM CHOVU A PREDAJA PSOV A MAČIEK.
Za súčasného stavu už nemožno za problematické považovať iba nelegálne množiarne, nad ktorým veterinárne orgány nemajú žiadnu kontrolu. PROBLÉMOM SÚ AJ TZV. LEGÁLNE MNOŽIARNE, teda podľa zákona registrované zariadenia, ale charakterom chovu podobajúce sa skôr veľkochovom hospodárskych zvierat.
ORGÁNY VETERINÁRNEJ SPRÁVY KONTROLY v týchto zariadeniach pred registráciou NEVYKONÁVAJÚ vôbec, alebo aj v prípade, ak ju vykonajú, neskúmajú stav pohody a zdravia individuálnych zvierat. Spravidla iba konštatujú, že v celom chovnom zariadení sú splnené minimálne požiadavky a zdravotný a výživový stav chovaných zvierat je dobrý. Takýto postup veterinárnych orgánov NEMOŽNO POVAŽOVAŤ ZA DOSTATOČNÝ.
V našom návrhu riešime aj:
nové kompetencie pre orgány veterinárnej správy, ktoré budú môcť kontrolovať subjekty ponúkajúce spoločenské zvieratá,
vytvorenie počítačovej databázy pre register chovných zariadení spoločenských zvierat a prepojenie údajov s centrálnym
registrom spoločenských zvierat,
zákaz odlúčenia mláďat psov a mačiek od stanoveného veku, po vzore iných krajín Európkej únie.
Lenka Grešová z nášho tímu sa intenzívne a dlhodobo venuje téme množiarní. Kedže na Slovensku NEEXISTUJÚ ŽIADNE ŠTATISTIKY, Lenka vychádzala z vlastných analýz a zistení.
„Zaujímalo nás teda, koľko kontrol v registrovaných chovných zariadeniach RVPS vykonala. Údaje sme získali od 26 zo 40 RVPS. Na území týchto 26 RVPS bolo ku dňu registrovaných 927 chovných zariadení psov a mačiek. Kontrolu vykonali len v 11 % registrovaných zariadeniach. Spolu sa tam nachádzalo 1520 dospelých psov, pričom približne 81% boli sučky,“ hovorí Lenka Grešová z iniciatívy Zvierací ombudsman a dodáva:“ Ak vezmeme, že 1230 sučiek by mali v priemere 3 šteňatá, dostaneme sa k číslu takmer 3700 šteniat, iba z 91 chovných zariadení. Podľa poslednej informácie, ktorú máme, len registrovaných chovných zariadení psov a mačiek je už takmer 1500.“
Je potrebné si tiež uvedomiť, že nedostatočné personálne vybavenie nemôže byť ospravedlnením zanedbávania výkonu činností, ktorú štát zveril tomuto orgánu.
Zamestnanci RVPS, ktorí sú vyštudovaní veterinárni lekári, chodia do terénu a stretávajú sa s náročnými situáciami, majú tabuľkovú mzdu.
Lenka Grešová na záver dodáva „Mala som možnosť vidieť výplatnú pásku takéhoto inšpektora, v ktorej, aj s osobným príplatkom, bola jeho čistá mzda 750 eur. Tento stav je alarmujúci a neudržateľný.
Viac informácií sa dozviete v spoločnej tlačovej správe tu.