Nič sa nemení, za týranie zvierat u nás „sedelo“ od roku 2010 iba šesť ľudí

Štatistika toho, ako končia tyrani zvierat, sa ani po roku nemení. V roku 2017 bolo odsúdených iba deväť ľudí, za mreže nešiel nik. Štatistiky za rok 2018 budú k dispozícii už čoskoro.

Muža z Nitry, ktorý minulý rok takmer na smrť dobil kocúra, riešila polícia. Podnetom na surový útok, smerovaný najmä na hlavu zvieraťa, bol fakt, že susedov kocúr mu mal vbehnúť do domu za mačkou a poškodiť závesy. Zviera muž mlátil za zatvorenými dverami konárom, zastavil ho až nevlastný syn vo chvíli, keď sa už z posledných síl plazilo po miestnosti.

Kocúr útok nakoniec prežil a zotavil sa v útulku. Z dôvodu úderov do hlavy však zrejme prišiel o zrak. Polícia nepochopiteľne krutý útok rieši ako trestný čin týrania zvierat.

Bohužiaľ, Slovensko nemá časté skúsenosti s tým, že by desiatky rovnako ohavných činov končili potrestané. Podľa štatistík ministerstva spravodlivosti, ktoré má iniciatíva Zvierací ombudsman k dispozícii, za posledných sedem rokov bolo na Slovensku nepodmienečne odsúdených za trestný čin týrania zvierat iba šesť ľudí. Za rok 2017 bolo odsúdených iba deväť ľudí, z toho siedmi podmienečne, dvaja skončili s trestom povinných verejnoprospešných prác. Za zanedbanie starostlivosti o zvieratá, čiže katastrofálnu podvýživu alebo neriešený žalostný zdravotný stav, nebol odsúdený nikto.

Je to pritom v ostrom protiklade s realitou, ktorej čelia útulky a občianske združenia na pomoc zvieratám po celom Slovensku. „Vraciame sa späť, sme krajina tyranov zvierat a pritom štatistiky hovoria o nulovom počte odsúdených a čísle celkovo iba do 35 ohlásených trestných činov ročne,“ hovorí zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová, odborníčka na trestné právo v oblasti ochrany zvierat.

Ochranári a dobrovoľníci z útulkov na trestnoprávnu rovinu problému nemajú ani kapacity, ani odborné znalosti. „V prvom rade starajú o to, aby tieto zvieratá prežili a sústredia sa na hľadanie nových domovov pre ne. Čas ani energiu podávať fundované trestné oznámenia, dožadovať sa odpovedí, dohliadať na to, či bola dodržaná zákonom stanovená lehota na vyjadrenie alebo podanie opravného prostriedku, jednoducho pri svojej práci nemajú.“ Aj preto nedochádza k zmene, ľudia nemajú strach z trestu a nik podobné činy ani nenahlasuje.

Iniciatíva Zvierací ombudsman patrí pod Alianciu združení na ochranu zvierat, ktorá vznikla v roku 2013 a je apolitická. Jej cieľom je presadenie systémových zmien za účelom nielen významného zlepšenia podmienok života zvierat na Slovensku a celkové umenšenie krutosti na nich, ale aj kľúčové posilnenie všeobecnej empatie v spoločnosti voči zvieratám a prírode, najmä u detí a mladej generácie. Aliancia združuje 15 združení z celého Slovenska.

Štatistika odsúdených za par. 378 Trestného zákona – podľa rokov